Milánske rizoto (alebo šafranové)

Už som spomínala, že neviem variť ryžu. Je to škoda, lebo rizotá ľúbim, hlavne tie talianske, krémové, jemné, s omáčkou. Tie naše suché mi až tak nechutia…Akokoľvek, nikdy sa mi nedarilo ryžu uvariť, buď sa mi pripálila alebo som minula litre vývaru, ktorý sa zakaždým odparil bez toho aby ryža zmäkla. Až raz…

Minulý týždeň som sa rozhodla ignorovať moje početné negatívne skúsenosti a spontánne som sa rozhodla pustiť do milánskeho rizota. Úsmevné bolo, že som si vôbec nepripúšťala neúspech. A ono to vyšlo!!!

Tento recept je síce na rizoto, ale jedná sa o jeho jednoduchšiu obdobu a nakoľko má jemnú chuť, dá sa použiť aj ako príloha napríklad k zeleninovým jedlám na orientálny spôsob alebo aj k mäsovým pokrmom, komu ako chutí.

Pre 2 osoby:
  • ryža 200 g
  • šafran 6 piestikov
  • maslo 20g
  • cibuľa ½
  • biele víno 1 dcl
  • mäsový vývar 3 – 4 dcl podľa potreby
  • strúhaný parmezán 30 g
  • soľ, čierne korenie
Uvaríme vývar. Odlejeme si bokom za naberačku vývaru, v ktorej necháme rozpustiť rozdrvené šafranové piestiky. Cibuľu nakrájame nadrobno a dáme speniť na panvici. Pridáme ryžu, ktorú necháme pražiť 3 minúty. Prilejeme víno a necháme ho pomaly odpariť. Následne zalejeme vývarom so šafranom a dolejeme mierne nad úroveň ryže. Dusíme cca 30 min., kým ryža nie je mäkká, podľa potreby prilievame vývar. (Ja som ešte po dovarení priliala na už suchú ryžu ešte za naberačku vývaru, prikryla pokrievkou a zabalila celé do osušky, aby rizoto ešte nasiaklo a ryža zmäkla). A tu je výsledok:
Overila som si, že menej je viac a tak keď dám oheň na nižšiu intenzitu a rizoto sa pomaly povedzme skôr udržiava na vysokej teplote ako vrie, ryža sa pekne domäkka uvarí a stane sa to skôr ako keď nechám plameň blčať.

Uvádzam niekoľko zásad pri varení ryže, ktoré sa mi osvedčili:

– na plynovom sporáku použiť platňu, aby bola teplota rovnomerne rozložená pod celou plochou panvice a nepálila len na isté miesto a nespôsobovala tak prihoreniny

– ryžu variť len na miernom plameni, nemusí vrieť odušu, stačí, keď si len tak bafká

– keď je ešte tvrdšia, treba, aby bola stále pod hladinou, nesmie vyschnúť ani na povrchu, inak tá na povrchu zostane tvrdá

– v závere, keď máme čas, zabalíme hrniec, či panvicu prikryté pokrievkou do deky alebo väčšieho uteráku a necháme cca 20 min. „dôjsť“, aby ryža ešte nasiakla prebytočnú vodu a zmäkla. Dĺžka času závisí od toho ako veľmi chceme mať ryžu suchú. Ak chceme rizoto krémovejšie, nebalíme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *