Tento typ prípravy cestovín je úplne nenáročný, jednak na čas, ako aj na suroviny, našu peňaženku, či žalúdky 🙂 Niekto by mohol povedať, že na fotke vidí iba holé špagety. Na prvý pohľad sa to naozaj môže zdať, ale keď z nich ochutnáte, zistíte, že majú chuť. Taliani a celkovo stredozemná kuchyňa má málo receptov náročných na počet surovín, možno ešte náročných na čas a spôsob prípravy, ale určite v ich kuchárskej knihe nenájdete prekombinované chute, ktoré sú skôr typické pre našu kuchyňu a možno ešte pre sever Talianska. Laik sa možno nenaje, jeho chuťové poháriky nebudú uspokojené, lebo čaká hustú omáčku, ale ja som si už tak zvykla, že z času na čas si na nich doslova pochutnám. Dokonca som mala obdobie, keď som večeriavala iba toto a oblizovala som sa až za ušami.
Ale prejdime k receptu:
Pre 2 osoby potrebujeme:
- špagety 160 g
- voda 2 litre
- cesnak 4 strúčiky
- cibuľa ½
- feferonka 1 (čerstvá alebo sušená) – množstvo je variabilné v závislosti od druhu feferonky
- soľ hrubozrnná cca 10g alebo 1 hrsť
- extra panenský olivový olej 21g alebo 3 lyžice
Dáme variť vodu, keď vrie, osolíme ju a vložíme do nej cestoviny.
Cesnak je možné nakrájať nadrobno, ak chceme mať aj trochu vizuálneho efektu, tak na plátky, alebo môžeme strúčik len stlačiť medzi rukami a tak docielime, že pokrm bude síce aromatický a cítiť po cesnaku, ale rozhodne po ňom nebudeme cítiť my.
Čo sa feferoniek týka, môžeme použiť ako čerstvé, tak sušené (my ich pestujeme v záhrade, ale dá sa aj v črepníku). Čerstvé sú lepšie v tom, že okrem štipľavého dodajú aj trochu inej – paprikovej chute a sú aj pikantnejšie. Niekto ich rád dáva v celku, aby zanechali iba jemne pikantnú chuť a pred zmiešaním cesnaku so špagetami ich vyberie. Ja osobne feferonku rozdrobím medzi prstami a do cestoviny ju dávam. Samozrejme nie veľa. Neodporúča sa používať mletú feferonku, nakoľko vraj obsahuje karcinogénne červené farbivo.
V prípade, že sa medzi hosťami nájde niekto, kto pikantné pokrmy neobľubuje, skúste špagety pripraviť bez feferoniek a servírovať iba s feferonkovým olejom, ktorým si hostia môžu hotové cestoviny ochutiť. Na prípravu takéhoto oleja, ktorý by nemal chýbať v žiadnom kuchynskom laboratóriu nemusíte investovať do drahých hotových prípravkov. Stačí, ak feferonky necháte postáť v extra panenskom oleji niekoľko týždňov. Je však dobré ich po čase vybrať, nakoľko časom menia chuť.
Takže ďalej na panvicu vylejeme polovicu z uvedeného množstva oleja a necháme na ňom upražiť cesnak s feferonkou, dávame však pozor, aby cesnak nestmavol – nezhorel. Akonáhle začne naberať zlatistú farbu, vypneme plameň a podľa chuti feferonky vyberieme alebo necháme. Scedíme špagety, ktoré musia byť „al dente“ a následne ich hodíme na panvicu k cesnaku. Treba však dávať pozor, aby nás horúci olej v reakcii s vodou z cestovín neoprskal. Zohrievame ešte pol minúty na plameni, aby sa suroviny zžili a pridáme druhú polovicu oleja. Spaghetti aglio olio peperocino sa podávajú teplé absolútne bez akéhokoľvek syra! Niekedy sa posýpajú petržlenom, ale je to zriedkavé.
Jeej, toto poznám, tak ale len preto, že to je recept tak na moju úroveň.. na viac sa nezmôžem. Toto je „semplice“ a nič nezbabrem. Ešte si pamätám, ako som z Catanie trepala sáčik peperoncina, samé štiplavé zrnká.. :))) Moja mama má rada cestovinu s cesnakom a petržlen sa dáva vraj preto, aby neutralizoval smrad z cesnaku.
🙂 No vidis, to som nevedela Juli. Dik za info. (ja petrzl.vnat velmi nemusim ani v polievke).
Tak tyhle špagety si dávám v italských restauracích pokud tam přijdu poprvé, abych zjistila jestli je restaurace dobrá…takový kuchařský oříšek.Příprava vypadá jednoduše, ale ne všichni ji zvládnou na 1.Jsem ráda, že jsi navštívila amůj blog a dovolím si odkaz na tvůj uveřejnit na svém. S díky Mokopa
Mila Mokopa, som nasledovnikom tvojho blogu uz davno, priebezne si nan klikam, obzeram, citam 🙂
a bude naopak mojou ctou figurovat medzi tvojimi odkazmi na blogy. Dakujem 🙂