Áno, z repných. Od kamarátky z Talianska som raz dostala semienka. Všakovaké. Jedny z nich boli repné…Zasadila som, reku uvidíme, čo z toho vzíde. A ono vzišlo. Repa nám prerástla cez hlavu…Pýtam sa mamy že čo s tým a vraj kačkám, prascom…hm :-/ Tak som jej doniesla tých repných listov, nech nakŕmi hydinu. Dostali sme vajíčka 🙂
Nuž ale taloši musia predsa niečo z tých repných listov pripravovať! (bo na obrázku od semienok bol len list) A tak googlim, googlim a inšpirácia prišla. A nielen jedna. Vybrala som si, upravila som si a tu je výsledok:
Na cca 10 ks menších placiek (ako na obrázku) budeme potrebovať:
• repné listy 10 ks
• eidam 50g
• tvrdší strúhaný syr (ja-grana padano) 3PL
• vajcia 3ks
• múka ražná celozrnná 3 PL
• cibuľa 1/4
• cesnak 2 strúčiky
• hrsť žeruchy
• dve stonky tymiánu
• soľ, biele korenie
• olivový olej
Z repných listov vyrežeme strednú bielu časť a nasekáme nadrobno (môžeme aj nahrubo rozmixovať), pridáme syry, vajcia, múku, cibuľu nakrájanú nadrobno, pretlačený cesnak, bylinky a koreniny, formujeme placky, ktoré pražíme na teflóne s troškou oleja.
Ja som si placočky vychutnala so šalátom z čerstvej zeleniny. Aj keď spočiatku bola u mňa nedôvera, keď som ochutnala, po tretej som prestala rátať koľko som ich zjedla…Ak by ste niekto rovnako ako ja ešte nemali skúsenosť s repou, listy chutia podobne ako špenát, ale po špenáte mi ostáva taká mierne trpká chuť v ústach, kdežto, po repe nie. Každopádne chuť je skôr neutrálna. Aj čo sa týka receptov, repné listy sa dajú uplatniť všade tam, kde aj špenát, čiže môže slúžiť ako jeho spoľahlivá náhrada.
Inak ešte máme na rozdávanie aj rucolu. Kto má záujem, prídite si natrhať 🙂
Hmm zajímavý recept, ještě jsem je nikdy nezkoušela takže se nechám ráda inspirovat:)
Velmi rada varim z netradicnych ale bezne dostupnych surovin…repu veru mame na zahrade pre zvierata a az sa hanbim ze mna toto nenapadlo…hned zajtra vyskusam…dakujem za skvely recept!!!:-)
Janka, bala som sa toho, ale ked som ochutnala, tak mi vazne brali, oplatilo sa 🙂
Elinka, u nas na SK bezne rastie ta s cervenymi listami, neviem, ci jej chut je ina, treba vyskusat. Ale predpokladam, ze, kedze ide o tu istu celad, ze chut nebude velmi odlisna. Daj vediet ako ti chutilo 😉 som zvedava.
Hmm, toto nemôžem jesť, pripadala by som si ako prasiatko 🙂
Petra
Repné listy? Mne to skôr pripomína mangold, repa nemá také hrubé stonky. V Chorvátsku ho vídam zasadený takmer v každej záhradke, a keďže ho máš z Talianska, tak to bude asi tiež mangold. Ale možno sa mýlim. Recept ma potešil, totiž tiež som ho tento rok zasadila prvýkrát – mix rôznofarebných, vyzerá nádherne, ale ešte ho nechám trochu podrásť. Iva
Ivkaaaaa!!! To je skandal! Ty si ma odhalila! Kukam, prekladam a pise mi, ze bietola je repa, aj kamaratka, velmi dobra taliancinarka vravela, ze bietola je repa, aj ked sa mi to nezdalo, bo ja poznam repu pod nazvom barbabietola a terazn sa dozviem, ze to je mangold? No dobre aj tak, bo mangold som este tiez nikdy nejedla…teda az doteraz 🙂 dakujem za postreh. (Teraz som za debila, budem musiet prerobit cely post :-)))
Dorka ale vôbec nemusíš kvôli mne prerábať post, len sa mi to nezdalo, lebo repné listy sme ako deti chodili trhať na družstevné pole, myslím že pre kačky, tak ich mám stále „v živej“ pamäti (ako aj iné nedobrovoľné aktivity ktorými nám rodičia vypĺňali program cez letné prázdniny). Iva
Dori, dori, veru tak, vypestovala si si nádherný mangold 🙂 A z listov si v úvode prípravy vyrezala tú najchutnejšiu časť – nabudúce odložiť a dať do iného receptu, mangoldové stopky sú božské napr. s maslom a parmezánom, kukni sem: http://www.food4fun.sk/?food=1&id=74/#4, a čo to o tejto úžasnej zelenine sa dočítaš, keď vyroluješ vyššie 😉
Ivka, ani som sa doteraz k tomu nedostala, aby som to zmenila. Musim aj porozmyslat ako… 🙂
Adka, ale ja som nenapisala, ze stred treba vyhodit 🙂 nechala som na kazdeho rozhodnuti, co so stopkami urobia, nech sa napr. inspiruju aj tvojim receptom.