Kreatívny utorkový večer

Bylinkovo – semienkové žemličky
Toto chlebové cesto je trošku iné ako klasické, pretože ja používam celozrnnú pšeničnú alebo čiernu ražnú múku a tie spôsobujú, že je chlieb tvrdší, ťažší a hustejšej konzistencie, ale ak chcete niečo nadýchanejšie a nevadí vám biela múka, kľudne si ju nahraďte.

– 5g sušeného droždia
– pol šálky vlažnej vody
– 1,5 šálky celozrnnej pšeničnej múky
– 1,5 šálky ražnej múky
– 1ČL soli
– pol šálky oleja
– pol šálky ovsených vločiek
– bylinky podľa chuti, ja som dala sušené: oregano, bazalku, pažítku, papriku, feferónku, rascu, rozmarín
– semienka podľa chuti, ja som použila ľanové, sezamové, tekvicové a slnečnicové

Droždie, múky, soľ a olej dôkladne premiešame. Cesto preložíme na pomúčenú dosku a miesime, kým nie je pružne, hladké, neodlepuje sa. Vrátime naspäť do misy, zakryjeme fóliou a necháme 1 hod. stáť v teple, aby vykyslo. Primiešame ovsené vločky, bylinky a semienka a znovu premiesime. Tvarujeme bochníčky, ktoré ukladáme do vymastenej formy na muffiny a necháme ešte polhodinku kysnúť. Pečieme cca 40 – 50min. pri 180C.
Tento recept sa samozrejme dá použiť aj na prípravu klasického chlebíka, ale ja som mala chuť na niečo originálnejšie…tak je to na vás.
A aj keď moja mama vraví, že sa piecť chlieb doma neoplatí pre veľkú stratu času, vynaloženú energiu a elektrinu, ale ja mám radšej, keď viem, čo papám 🙂 aj keď na úroveň celozrnného chlebíka z obchodu to nemá…Hlavne milujem ten, čo predávajú v potravinách v Auparku Bratislava! Ale to je už o niečom inom! Ak by ste vedeli o recepte, platím zlatom 🙂

Cibuľková focaccia
– 2 šálky hladkej múky
– 0,5 šálky celozrnnej múky
– 0,5 ČL soli
– 15g sušeného droždia
– 0,5 šálky olivového oleja
– 2/3 šálkz mlieka a vody v rovnakom pomere
– 3 veľké cibule, poprípade nejaký ten pórik nakrájané na kolieska
– ančovičky
– feferónky
– cappari
(Nie je potrebné, aby sme dávali oba druhy múky, asi je lepšie dať buď iba celozrnnú alebo iba hladkú, ale ja som potrebovala minúť staré zásoby tej hladkej a doplnila som to iným druhom. Tiež sa dá pol na pol hladká a polohrubá, závisí od toho akú kvalitu cesta chceme.)
Múku, soľ a droždie preosejeme do misy, pridáme polovicu olivového oleja, potom vlažné mlieko zmiešané s vodou. Tekutiny zapracujeme do múky, aby vzniklo hladké cesto. Na pomúčenej doske spracúvame asi 10 min. Klasicky dovtedy, kým nie je cesto vláčne a neodlepuje sa ľahko od podložky. Vtedy ho odložíme na hodinu do tepla vykysnúť. Zakryjeme fóliou alebo utierkou.
Rozpálime zbytok oleja a cibuľku s pórom opražíme dosklovita spolu s feferónkami. Na doske vyvaľkáme vykysnuté cesto a obložíme cibuľkovou zmesou, ančovičkami a capparami, mierne osolíme. Treba byť opatrní so soľou, pretože ančovičky a cappari sú už samé o sebe dosť slané. Keďže sama som mala bylinkovú soľ, nič viac som už nepridávala, ale povrch sa dá ešte posypať bylinkami podľa chuti, ja odporúčam oregano, to sa na pizzu používa asi najčastejšie. Pečieme 20 – 30min. pri 180C.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *